Rośliny wokół nas

Znaczenie ekologiczne roślin
Rośliny są fundamentalną częścią życia na Ziemi, bez nich nie mogłaby istnieć większość innych form życia (w tym człowiek). Proces fotosyntezy jest podstawowym źródłem energii i materii organicznej w niemal wszystkich typach ekosystemów. Proces ten radykalnie zmienił skład chemiczny atmosfery, czego efektem jest 21% stężenie w niej tlenu. Zwierzęta i większość pozostałych organizmów żyjących na Ziemi są aerobami zależnymi od tlenu. Rośliny są pierwotnymi producentami w większości lądowych ekosystemów i stanowią podstawowe ogniwo łańcucha pokarmowego. Dla wielu organizmów rośliny stanowią źródło pokarmu, są schronieniem i podstawowym komponentem kształtującym siedlisko.

Znaczenie użytkowe roślin
Rośliny dostarczają nam: tlenu, pożywienia, włókien, drewna, papieru, paliw, leków, barwników, żywic, olejków eterycznych, kauczuku. Dla ok. 40% ludności świata drewno jest podstawowym źródłem energii. Kształtują nasze środowisko życia (ekosystem) oddziałując na warunki klimatyczne, zmniejszając zanieczyszczenia powietrza i hałas. Rośliny wiążą dwutlenek węgla (ważny gaz cieplarniany). Wpływają także na nasze środowisko kulturowe ze względu na walory estetyczne, krajobrazowe, znaczenie religijne.

Korzyści wynikające z uprawy roślin.

Naukowo udowodniono, że prace w ogródku pozytywnie wpływają na psychikę i ciało. W jaki sposób? Okazuje się, że prace ogrodowe wpływają na nas bardzo korzystnie ponieważ są dodatkową formą aktywności fizycznej. Prace ogrodowe mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie i psychikę. To nie tylko suche stwierdzenie, a fakty, które zostały potwierdzone przez naukowców.

Prace w ogródku lub przy uprawie roślin w domu czy na balkonie są korzystne dla osób w każdym wieku, należy jednak wykonywać je w odpowiedni sposób, by nie spowodować problemów ze stawami. Należy zwrócić uwagę na utrzymywanie prawidłowej postawy, szczególnie przy kopaniu. Należy lekko zgiąć plecy i mocno ugiąć kolana.Właściwa postawa podczas pracy w ogrodzie oraz w domu nie nadwyręża kręgosłupa. Dzięki temu praca przy roślinach jest przyjemnością a nie udręką.

Prace ogrodowe – najzdrowsza aktywność pod słońcem

Teraz, gdy na zewnątrz szaleje pandemia koronawirusa, osoby, które mają dostęp do ogródków lub działek mogą odetchnąć z ulgą – w swoim zaciszu nie muszą martwić się o ryzyko zarażenia. Także osoby nieposiadające ogrodu mogą stworzyć jego namiastkę hodując rośliny w mieszkaniu lub na balkonie. Właśnie dlatego tym bardziej warto uprawiać rośliny. Uprawa ogródka to m.in. jego projektowanie, szykowanie grządek, sadzenie i pielęgnacja roślin, pielenie oraz – na końcu – zbieranie plonów. Naukowcy twierdzą, że prace ogrodnicze będą wpływać pozytywnie także na dzieci. Sprawdzono także ich wpływ na stan psychiczny osób – większość osób, która zajmowała się ogródkami, zauważyła podwyższoną samoocenę i większe samozadowolenie. To przekładało się na ich ogólne samopoczucie.

Zielony dom

Nie każdy ma możliwość mieszkania w okolicy z dużą ilością terenów zielonych. Chociaż, jeśli dobrze poszukacie, to znajdziecie taki wymarzony kąt. Warto też postawić na zielony dom. Rośliny doniczkowe w mieszkaniu mają sporo zalet.

Detoksykacja mieszkania

Nasze mieszkania często są pełne różnych szkodliwych substancji. Nie chodzi tutaj o straszenie, ale nierzadko my sami zanieczyszczamy powietrze. Nie zawsze mając tego świadomość Jeśli akurat robicie remont to możliwe, że Wasze mieszkanie wypełnione jest szkodliwymi związkami. Używanie lakierów do włosów też ma swój negatywny wpływ. Rośliny doniczkowe potrafią w dużym stopniu niwelować takie szkodliwe działanie. Ale nie tylko z takimi trucicielami sobie poradzą. Palenie tytoniu to jak wiadomo to zgubny nałóg. Skład dymu papierosowego może przyprawić o ból głowy. I to dosłownie. Indol i karbazol (substancje rakotwórcze), aldehyd octowy i akroelina to tylko początek wyliczanki. Duża ilość roślin doniczkowym pozwoli w pewnym stopniu zminimalizować szkodliwe działanie dymu tytoniowego.

Mniej dwutlenku węgla w mieszkaniu

Niedostatecznie wentylowane pomieszczenia (lub w ogóle pozbawione takiej możliwości) to spory problem. Im więcej przebywa w nim osób, tym wyższe stężenie dwutlenku węgla. Jego nadmiar  może powodować pewne objawy. To między innymi nudności, ból głowy, wzrost ciśnienia w skrajnych przypadkach prowadzący do utraty przytomności.

Dlaczego rośliny pomagają?

Fotosynteza. Proces, który zachodzi w roślinach. Jeden z najważniejszych zachodzących na Ziemi. Wykorzystywany jest w nim właśnie dwutlenek węgla. W zamian dostajemy tlen.

 Podnoszą wilgotność powietrza. To zwłaszcza teraz – zimą – duży problem. W naszych ogrzewanych całymi dniami mieszkaniach, powietrze staje się suche. To powoduje uczucie dyskomfortu, ale pamiętajcie o tym, że ma negatywny wpływ na zdrowie. Rozwiązań, które możecie zastosować jest co najmniej kilka. Można zainwestować w nawilżacz powietrza. Tańszym sposobem jest otoczenie się roślinami doniczkowymi. Oczywiście nie wszystkie w równym stopniu nawilżają powietrze.

Rośliny nawilżające powietrze

 Najlepiej w tej kwestii sprawdzą się między innymi niektóre gatunki paproci (np. Nefrolepsis), albo fikus.

Figowiec beniamina
Nefrolepis

Rośliny, które oczyszczają powietrze

Zdrowe rośliny w domu to takie, które poza ładnym wyglądem, wpływają na nasze samopoczucie i lepszy stan organizmu. Które rośliny warto mieć w domu? Jaki jest wpływ roślin doniczkowych na nasze zdrowie? Przedstawię kilka roślin, które oczyszczają powietrze nie tylko z dwutlenku węgla. Jak pielęgnować rośliny, które wpływają na nasze zdrowie?

Palma królewska 

czyli daktylowiec kanaryjski. To jedna z palm najczęściej uprawianych w warunkach domowych. Wymaga słonecznego aczkolwiek chłodnego stanowiska zimą. Latem najlepiej czuje się na zacisznym tarasie lub balkonie. Jak wszystkie inne palmy wymaga ziemi do palm oraz zasilania dedykowanymi nawozami, ew. tymi do roślin o zielonych liściach. Nie lubi częstego przesadzania.

 Nefrolepis

czyli popularna paprotka! To po prostu paproć, którą uprawiamy w warunkach domowych. Roślina banalna w uprawie, która przeżywa obecnie swój renesans. Wymaga przepuszczalnej gleby najlepiej o kwaśnym odczynie, umiarkowanego ale regularnego podlewania (nie lubi przesuszania) oraz rozproszonego, niezbyt intensywnego oświetlenia. Może z powodzeniem rosnąć wgłębi mieszkania.

Dracena

która dostępna jest w różnych odmianach i formach. Kolejna banalna w uprawie roślina, która wymaga bardzo niewiele naszej uwagi i jak to się mówi „rośnie sama”. Preferuje przepuszczalną glebę (np. podłoże do palm) oraz jasne stanowiska (szczególnie odmiany o kolorowych liściach). Latem dobrze czuje się na zacisznym tarasie lub balkonie.

Bluszcz 

pospolity to popularne pnącze uprawiane chętnie w warunkach domowych. Wymaga przepuszczalnej aczkolwiek stale wilgotnej gleby. Ma niskie wymagania świetlne i podobnie jak paprotka dobrze rośnie wgłębi mieszkania.

 Anturium 

kojarzone przez długi czas wyłącznie z uprawą na kwiat cięty obecnie przeżywa renesans jako roślina doniczkowa. Wymaga przepuszczalnej gleby, stałej wilgotności podłoża i rozproszonego oświetlenia. Kwitnie niemal cały rok. W okresie jesiennym wymaga tzw. okresu spoczynku, czyli ograniczenia podlewania i obniżenia temperatury co ma wpływ na jego obfitsze kwitnienie. Okres spoczynku nie jest jednak bezwzględnie konieczny

Sansewieria

czyli tzw. język/języki teściowej. Królowa biur i urzędów. Spotykamy ją na każdym kroku i uprawiamy od wielu lat. Sansewierie są kojarzone od dawna jako rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze. Osobiście pamiętam ją jeszcze na parapecie w mojej podstawówce. Sansewieria to banalna w uprawie roślina doniczkowa. Lubi stanowiska słoneczne do półcienistych oraz bardzo umiarkowane podlewanie.

Zielistka

czyli popularna „trawka” którą znajdziecie w wielu polskich domach. Banalna w uprawie – rośnie „sama”. Wymaga przepuszczalnej gleby i stałej wilgotności podłoża. Jest bardzo tolerancyjna co do warunków świetlnych i z powodzeniem można ją uprawiać z dala od okna.

Skrzydłokwiat 

to roślina ozdobna zarówno z liści jak i kwiatów. Wymaga przepuszczalnej gleby, stałej wilgotności podłoża i rozproszonego oświetlenia. Preferuje cień a więc wystawy północne. Przy zbyt suchym powietrzu zasychają i brązowieją brzegi blaszek liściowych – może zachodzić wówczas konieczność systematycznego zraszania rośliny. Skrzydłokwiat kwitnie niemal cały rok z krótką zimową przerwą. W tym okresie warto zapewnić roślinie nieco niższą temperaturę na poziomie maksymalnie 20 stopni.

Fikus 

który dostępny jest w różnych odmianach i formach. Wymaga przepuszczalnej gleby, stałej wilgotności podłoża i rozproszonego oświetlenia. Preferuje jasne stanowiska. Nie lubi przesuszania, przegrzania i przeciągów. W efekcie ekspozycji na któryś z tych czynników może zrzucić większość liści. Starsze osobniki nie lubią zmian miejsca i przenoszenia.

1. Palma, 2. Nefrolepis, 3. Dracena, 4. Bluszcz, 5. Anturium, 6. Sansewieria, 7. Zielistka, 8. Skrzydłokwiat, 9. Fikus

Zalety posiadania roślin doniczkowych

  • Rośliny doniczkowe zwiększają wilgotność powietrza w pomieszczeniach
  • Niektóre rośliny zwiększają ujemną jonizację powietrza, która pozytywnie wpływa na nasze zdrowie.
  • Kwiaty w pomieszczeniu działają na nas relaksująco i poprawiają samopoczucie.
  • Zieleń uspokaja. Od dawna wiadomo, że przebywanie wśród zieleni wycisza i regeneruje siły.
  • Rośliny tworzą przyjazny mikroklimat. Między innymi nawilżają i natleniają powietrze.
  • Zieleń to ponadczasowy element dekoracji.
  • Rośliny urzekają zapachem. Nie bez powodu jedną z naturalnych metod leczenia stała się aromaterapia, opierająca się na kuracji zapachami…
  • Przynoszą pożytek w kuchni.  Zioła w doniczkach to obecnie obowiązkowa pozycja niemal wszystkich miłośników gotowania. Potrawa z dodatkiem świeżych ziół i własnoręcznie wyhodowanych kiełków lub warzyw  smakuje o niebo lepiej.
  • Pielęgnacja roślin to świetne hobby. Pielęgnacja roślin doniczkowych w domu to hobby marzycieli śniących o własnym ogrodzie, a z różnych względów go nie posiadających.
  • Niektórzy nie mają cierpliwości czy głowy do pielęgnacji roślin, ale w głębi serca czują, że dom bez zieleni, to martwa przestrzeń. Cudowna Matka Natura nawet w tej kwestii niesie odpowiedź. Kaktusy. Ta roślinka cieszy się dużą popularnością we wnętrzach mieszkalnych, ponieważ nie wymaga specjalnej pielęgnacji ani przestrzeni do życia. Potrafi wegetować nawet w kawałku wydrążonego korka do wina.

Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania #poznanwspiera

Opublikowano w Aktualności.