Trening pamięci

Najcenniejszym darem, z którego może korzystać człowiek, jest jego mózg.

Dzięki jego właściwościom myślimy, odczuwamy emocje, darzymy uczuciami, śnimy, marzymy i pamiętamy, czyli posiadamy własną, niepowtarzalną tożsamość. To on nam pozwala rozumieć się nawzajem i poznawać otaczający nas świat. Niestety, ten naturalny komputer z biegiem czasu staje się mniej sprawny.

Dlatego ważne jest, żeby aktywnie stymulować jego rozwój, wyrównując w ten sposób straty, które powoduje czas, złe nawyki (nieprawidłowa dieta, nałogi), choroby lub urazy oraz przewlekły stres. Można to robić na dwa sposoby - systematycznie ćwiczyć znane, pożyteczne umiejętności oraz stale zachęcać mózg do wykonywania nowych, nieznanych, zaskakujących działań. W ten sposób usprawnia się jego działanie (np. odświeżając i utrwalając ślady pamięciowe, ucząc się wykonywać nawet trudne czynności automatycznie, ćwicząc koordynację ruchową i spostrzeganie, ucząc się koncentracji uwagi), a jednocześnie stymuluje neurogenezę (czyli tworzenie nowych neuronów i połączeń między nimi), co zapobiega obniżaniu sprawności umysłowej.

To właśnie robimy na zajęciach z treningu pamięci, na które zapraszamy w każdy poniedziałek. Podczas spotkań dbamy o zachowanie równowagi między dobrym humorem, pobudzaniem wyobraźni, integracją uczestników i rzetelną pracą umysłową.

Zajęcia prowadzi psycholog - Katarzyna Lisiak