DNI OTWARTE W KLUBIE

W czasie 11.edycji Senioralnych, w Świerczewskim Kręgu zorganizowano Dni otwarte. W ich ramach odbyły się zajęcia z treningu pamięci i rękodzieła.

Dlaczego trening pamięci jest ważny? Ponieważ pozwala na utrzymanie naszego mózgu w dobrej kondycji. Dzięki jego właściwościom myślimy, odczuwamy emocje, darzymy uczuciami, śnimy, marzymy i pamiętamy, czyli posiadamy własną, niepowtarzalną tożsamość. To on nam pozwala rozumieć się nawzajem i poznawać otaczający nas świat. Niestety, ten naturalny komputer z biegiem czasu staje się mniej sprawny.

Dlatego ważne jest, żeby aktywnie stymulować jego rozwój, wyrównując w ten sposób straty, które powoduje czas, złe nawyki (nieprawidłowa dieta, nałogi), choroby lub urazy oraz przewlekły stres. Można to robić na dwa sposoby – systematycznie ćwiczyć znane, pożyteczne umiejętności oraz stale zachęcać mózg do wykonywania nowych, nieznanych, zaskakujących działań. W ten sposób usprawnia się jego działanie (np. odświeżając i utrwalając ślady pamięciowe, ucząc się wykonywać nawet trudne czynności automatycznie, ćwicząc koordynację ruchową i spostrzeganie, ucząc się koncentracji uwagi), a jednocześnie stymuluje neurogenezę (czyli tworzenie nowych neuronów i połączeń między nimi), co zapobiega obniżaniu sprawności umysłowej.

To właśnie robimy na zajęciach z treningu pamięci, na które zapraszamy w każdy piątek. Podczas spotkań dbamy o zachowanie równowagi między dobrym humorem, pobudzaniem wyobraźni, integracją uczestników i rzetelną pracą umysłową.

Na nasz rozwój i koordynację ruchów niebagatelny wpływ mają zajęcia z rękodzieła. Osoby biorące udział w tych zajęciach miały okazję połączyć przyjemne z pożytecznym. Wykonywały okolicznościowe kartki z życzeniami.

Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania #poznanwspiera

Opublikowano w Aktualności.