Majowe Święta

W tym roku przypada 231. rocznica uchwalenia Ustawy Rządowej przez Sejm Czteroletni (1788–1792). 3 maja 1791 r. to data, która zapisała się w historii Rzeczypospolitej i nie tylko. Konstytucję 3 maja uważa się powszechnie za pierwszą w Europie (przed Konstytucją francuską z 3 września 1791 r.) i drugą na świecie (po Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej z 17 października 1787r.) o najwyższym znaczeniu dla państwa ustawę zasadniczą określającą jego ustrój polityczny, społeczny, gospodarczy.

Postanowienia zawarte w Ustawie Rządowej z 1791 r. były rewolucyjne, a jednocześnie ostrożne i wyważone – doniosłe na miarę epoki. Zakreślały ramy nowego państwa – monarchii konstytucyjnej – a w narodzie dostrzegały gwaranta nowego porządku.

Z tej okazji  członkowie Stowarzyszenia Ludzi III Wieku „Świerczewski Krąg” zorganizowali  uroczystą wieczornicę.

Przy kawie, herbacie i ciastku wysłuchaliśmy wykładu o genezie Konstytucji  3. Maja.

Drugą okazją do świętowania był Dzień Flagi. Dzień Flagi RP został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. Projekt zgłosił ówczesny poseł PO Edward Płonka. Jest to święto mające wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o naszej tożsamości oraz symbolach narodowych. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Ukoronowaniem naszego świętowania był Polonez. Sala klubowa okazała się dla nas za mała i taneczny korowód ruszył  korytarzem na dziedziniec przed blokiem.

Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania #poznanwspiera

Opublikowano w Aktualności.