Każdego roku 30 listopada obchodzone są Andrzejki. To ostatnia okazja do zabawy przed nadchodzącym okresem adwentu. W przedostatni wieczór listopada organizowane są imprezy, których przewodnim motywem są wróżby. Obecnie traktuje się je z przymrużeniem oka. Jednak nie zawsze tak było.
Andrzejki to okazja do ostatnich szaleństw przed pełnym zadumy i oczekiwania na Boże Narodzenie okresem adwentu. Andrzejkowe obchody zawsze przypadają na 30 listopada, dzień upamiętniający świętego Andrzeja – patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Jednak czas na zabawę i wróżby powinien być zarezerwowany na wigilię tego dnia, czyli wieczór 29 listopada. Natomiast następnego dnia należy pamiętać o złożeniu życzeń Andrzejom, gdyż wielu z nich obchodzi wówczas imieniny.
W andrzejkowy poranek Członkowie Stowarzyszenia Świerczewski Krąg wybrali się do Muzeum Przyrodniczo-Łowieckiego w Uzarzewie. W pomieszczeniach pałacu znajduje się ekspozycja poświęcona historii łowiectwa – tej bardzo odległej, odtworzonej na podstawie wykopalisk, a także tej całkiem bliskiej, sięgającej XX wieku. W dziale archeologicznym wyeksponowane są narzędzia, jakimi posługiwali się pierwsi myśliwi. Ukazane są również dawne techniki myśliwskie oraz broń, akcesoria i trofea łowieckie. W salach ekspozycyjnych i w salonie myśliwskim zobaczyć można wyroby sztuki inspirowanej łowiectwem. W stajni-wozowni przedstawiono środowiska zwierząt łownych z gatunkami charakterystycznymi dla Wielkopolski oraz wystawę dla dzieci „Zwierzęta w czterech porach roku”.
W nowym pawilonie mieści się wystawa trofeów egzotycznych pozyskanych przez Adama Smorawińskiego oraz kolekcja 78 gatunków papug.
Po zwiedzeniu muzeum pojechaliśmy do Pobiedzisk głodni posiłku oraz andrzejkowej zabawy.
Podczas gdy nasze przodkinie wierzyły w moc andrzejek i wróżb, dzisiaj panie są o wiele mniej przesądne i andrzejkowe wróżby traktują jako jeden z elementu wieczornej zabawy przed nadchodzącym adwentem. W końcu to jedyna okazja w roku by lać wosk przez klucz i wspólnie odgadywać, co też kryje się za danym kształtem. Przede wszystkim obecnie andrzejki obchodzone są przez wszystkich – zarówno niezamężne panie, jak i te będące w związku oraz panów, którzy w przeszłości mogli sobie wywróżyć żonę podczas katarzynek. Tym razem członkowie Stowarzyszenia Świerczewski Krąg ciągnęli losy ukryte w ciasteczkach z wróżbą. Gdy już wszyscy poznali swoją bliską przyszłość udaliśmy się na parkiet. Tańce trwały do późnego popołudnia i gdyby nie fakt, że musieliśmy zwolnić lokal kolejnej grupie „andrzejkowiczów” tańczylibyśmy do północy.
Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania #poznanwspiera