Z okazji imienin patronów na poznaniaków czeka czterodniowy program rodzinnych atrakcji
Piknik rodzinny na placu Kolegiackim, 29 czerwca
29 czerwca w godz. 12-18 poznaniacy będą mogli wziąć udział w rodzinnym pikniku „Święto Miasta z kolegiatą w tle”. Opowiedziane zostaną legendy i historie o założeniu miasta na lewym brzegu rzeki – w tym roku wypada 770. rocznica tego wydarzenia. Dostępne będą nie tylko do podziwiania, ale nawet przymierzenia stroje mieszkańców Poznania z różnych epok. Król Pyra poczęstuje obecnych na placu Kolegiackim 500. pieczonymi pyrami!
- Tajniki pracy archeologów
Uczestnicy będą mieli też okazję poznać tajniki pracy archeologów, a nawet sami stworzą drobne przedmioty używane dawniej przez ludność. Można będzie też wziąć udział w archeologicznej grze miejskiej.
- „Legenda o królu kruków”, zajęcia ruchowe i kabaret
O godz. 13 wystąpi Teatr Ilustracji Kamishibai ze spektaklem „Legenda o królu kruków”.
O godz. 15 natomiast odbędą się zajęcia ruchowe „Cognicise”, a o 16 teatr „Mozaika” zagra dla dzieci interaktywny koncert. Miłośnicy kabaretów będą mogli posłuchać Klubu Szyderców BIS o godz. 17.
- Warsztaty
Przez cały czas trwania pikniku na najmłodszych czekać będą warsztaty związane z tworzeniem herbu miasta i poznańskich koziołków, a urbaniści opowiedzą jak rozwija się miasto.
Kino plenerowe
O godz. 21.30 na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta pierwszy dzień świętowania zakończy pokaz filmu „IO”, który został nominowany do Oscara.
Ostrów Tumski i Śródka
„Nad dachami Poznania” – koncert
29 czerwca o godz. 19 na tarasie Bramy Poznania wysłuchać można będzie koncertu „Nad dachami Poznania”. Wystąpi kwartet smyczkowy Sonore. Z uwagi na ograniczną liczbę miejsc obowiązują bezpłatne wejściówki, które można będzie odebrać od wtorku w Bramie Poznania.
Koncert muzyki dawnej
W piątek 30 czerwca o godz. 18 w kościele Najświętszej Marii Panny wystąpi zespół muzyki dawnej Anonymus
„Siłą spotkania o ludziach którzy Poznań” – wystawa
Wernisaż wystawy nastąpi o godz. 19 w Galerii Śluza, 30 czerwca. Ekspozycja to podróż przez wieki i dotyczy obszaru osadnictwa, handlu, architektury, nauki i życia codziennego.
Nocne zwiedzanie katedry
Nietypowe zwiedzanie z latarkami w ręku rozpocznie się o godz. 20 przed katedrą na Ostrowie Tumskim.
Targ Śródecki
1 lipca pod muralem na Śródce spotkać można lokalnych i regionalnych producentów żywności, rzemieślników, wytwórców oraz przedstawicieli i przedstawicielki instytucji kultury, którzy opowiedzą historii tego miejsca.
Zwiedzanie Śródki
O godz. 10 1 lipca zwiedzić będzie można tę część miasta w formule „Kino, kawiarnia i spacer”. Miejscem zbiórki jest most Jordana.
Zabawa po brzegi – zajęcia sensoryczne dla dzieci i warsztaty przyrodnicze
Poznaniacy w wieku 3-6 lat doświadczyć będą mogli przyrody nad Cybiną (godz. 11), a o godz. 16 również w amfiteatrze odbędą się warsztaty przyrodnicze dla całych rodzin. Na oba wydarzenia obowiązują zapisy (wydarzenia@bramapoznania.pl).
Śródecka Historia – wystawa
Wernisaż będzie miał miejsce 1 lipca o godz. 14 w Vinci Art Gallery. Autorami są Arleta Kolasińska i Krzysztof „Kris” Szygenda.
Warsztaty wokalno-ziołowe
Obchody zakończą się 2 lipca. Tego dnia od godz. 11 w Bramie Poznania trwać będą warsztaty wokalno-ziołowe. Podczas zajęć uczestnicy wykonają ćwiczenia oddechowe i wokalne, nauczą się pieśni tradycyjnych, które zawierają w tekstach motywy roślinne. Zapoznają się także z ich symboliką i właściwościami, popijając przy tym napar z dzikiej róży. Obowiązują zapisy (wydarzenia@bramapoznania.pl).
Kapela Odloty – koncert
2 lipca o godz. 18 w amfiteatrze Bramy Poznania kapela Odloty zagra polską muzykę tradycyjną oraz balfolk. Zaprezentują kompozycje z pogranicza muzyki i teatru.
Wydarzenia finansowane są z budżetu Miasta Poznania.