Pałac Marianny Orańskiej i kopalnia złota

Kolejna turystyczna atrakcja w tegorocznym programie to wyjazd do Kamieńca Ząbkowickiego i Złotego Stoku.

Na Dolnym Śląsku są setki miejsc wartych obejrzenia, jednak pałac w Kamieńcu Ząbkowickim jest wśród pięciu najważniejszych. To przejaw geniuszu architektów, nadzwyczajnego zmysłu estetycznego fundatorki i determinacji budowniczych. Pałac wybudowany został w pierwszej połowie XIX wieku z inicjatywy królewny Marianny Orańskiej. Była córką króla Niderlandów Wilhelma I, wygnanego przez Napoleona i osiadłego w Prusach. Budowa pałacu trwała 33 lata. Pałac miał ponad 100 większych i mniejszych pomieszczeń, kaplicę oraz dwie potężne sale. W najbardziej reprezentacyjnej, tak zwanej jadalni, znajdowały się freski – „Wesele w Kanie” oraz „Uczta Baltazara”.

Po II wojnie żołnierze Armii Czerwonej zdewastowali wnętrza i rozkradli wyposażenie. Proces zniszczenia dopełnił pożar w styczniu 1946 roku. W latach 80. obiekt wydzierżawiono osobie prywatnej z nadzieją, że go wyremontuje, jednak pałac powoli zamieniał się w ruinę.

W 2012 r. gmina Kamieniec Ząbkowicki odzyskała zdewastowany zabytek i rozpoczęła jego odbudowę. Dzisiaj niezwykły pałac Marianny Orańskiej jest udostępniany turystom.

Po zwiedzeniu pałacu królewny Marianny Orańskiej i spacerze po Kamieńcu Ząbkowickim pojechaliśmy do Złotego Stoku. A po obiedzie nadszedł czas na zwiedzanie kopalni złota. Kopalnia to wielki obszar w Kotlinie Kłodzkiej z atrakcjami corocznie odwiedzanymi przez tysiące turystów z różnych części świata.

Podziemna Trasa Turystyczna Kopalnia Złota powstała w 1996 roku. Turystom udostępniono kilka sztolni: „Sztolnię Gertruda”, „Sztolnię Czarną Górną” z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem o wysokości 8 m oraz „Sztolnię Czarną Dolną”. Podziemny świat stworzony pod ziemią posiada także swoich strażników: gnoma, szalonego alchemika oraz postać górnika.

Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania #poznanwspiera

Opublikowano w Aktualności.