Zapraszamy w czwartek tj. 24.02.2022 r. po zajęciach taneczno-muzycznych, o godz. 16.30 w Klubie Seniora na poczęstunek z okazji Tłustego Czwartku.
Tłusty czwartek (zapusty) większości z nas kojarzy się z konsumpcją pączków oraz faworków (zwanych też chrustami). Tego dnia nawet osoby liczące każdą kalorię nie oprą się pokusie i zjedzą przynajmniej jednego pączka. Nic dziwnego istnieje przesąd, że kto w ten dzień nie zje choć jednego pączka temu w nadchodzącym roku nie będzie się wiodło. Statystyczny Polak tego dnia zjada 2.5 pączka więc wiedzie nam się całkiem dobrze.
Ciekawostki z Internetu:
1. Słodkie pączki powstały dopiero w XVI wieku, wcześniej wypiekano tylko pikantne i tłuste.
2. We Włoszech to święto nazywa się Giovedi Grasso, gdzie na dziesięć dni przed Wielkim Postem wieczorem spożywa się posiłek z wędzonego mięsa.
3. W Hiszpanii świętuje się jedząc ciasta Bizcocho oraz Mona.
4. W Niemczech to Weiberfastnacht, ten dzień jest częściowo wolny od pracy (pracę kończy się przed południem). Godziną umowną na rozpoczęcie świętowania jest 11:11.
5. W Polsce znany jest również pod nazwą zapusty.
6. Dawniej podawano słoninę, boczek i mięso, nie szczędzono też alkoholu.
7. 15 lutego 2007 Google umieściło okazjonalne logo na stronie głównej swojej wyszukiwarki w wersji polskiej.
8. W niektórych regionach Polski na faworki mówi się chrusty.
9. Pierwotnie był dniem, gdzie świętowano odejście zimy i początek wiosny.
10. Organizowane są zawody regionalne w jedzeniu pączków, np. rekordzista w jedzeniu 10 pączków na czas uzyskał rezultat 5 min i 20 sek zaznaczając, że jedzenie nie można popijać.
11. Pączek mniej więcej waży 50 g i ma aż 200-300 kalorii.
12. Faworki ważą około 15-20 gram i mają 75 kalorii.
13. Na Śląsku pączek jest znany jako krepel.
14. Specjałami tego święta są głównie faworki i pączki. Istnieje nawet przesąd, że jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka będzie miał pecha w życiu.
Autor: MR
15. Już w starożytnym Rzymie obchodzono raz w roku tzw. tłusty dzień.
16. Pączki z czasów starożytnych niczym nie przypominają tych dzisiejszych. Były to twarde kulki z chlebowego ciasta, nadziewane słoniną.
Autor: LM
Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania #poznanwspiera