Trochę „orientu” w środku Polski

Spragnieni ciepła seniorzy ze Świerczewskiego Kręgu, nie mogąc doczekać się prawdziwej, ciepłej wiosny postanowili pojechać do Łodzi aby zwiedzić Orientarium ZOO Łódź.

Orientarium to najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony faunie i florze Azji Południowo Wschodniej. Budynek, wybiegi i woliery zajmują powierzchnię prawie 10 boisk piłkarskich. Mieszka tu 35 gatunków zwierząt lądowych oraz 180 gatunków ryb.

face_dts_fb

Zastosowane rozwiązania pozwalają utrzymywać zwierzęta na dużych przestrzeniach w połączeniu z innymi gatunkami i w urozmaiconym środowisku. Mogliśmy obserwować mieszkańców Orientarium z trzech perspektyw: podwodnej, lądowej oraz z góry.

Strefa Indyjska to królestwo słoni. Mają do dyspozycji wybieg o powierzchni 2000 metrów kwadratowych oraz basen.

Pierwszym mieszkańcem Orientarium został Aleksander, który przyjechał do Łodzi z ogrodu zoologicznego w Munster w Niemczech. Aleksander jest największym i najstarszym przedstawicielem tego gatunku w Europie. Ma 44 lata, waży pond sześć ton i mierzy trochę ponad 3,5 metra w kłębie. Jest spokojnym, ułożonym słoniem. Alex ma tylko jeden cios, co nie mogło umknąć naszej uwadze. Głównym zadaniem Aleksandra jest ułożenie kolejnych nastoletnich słoni, które są jego towarzyszami. 

face_dts_fb

Jedną z największych atrakcji w Orientarium jest 26-io metrowy,  podwodny tunel. W siedmiu  zbiornikach oceanicznych pływa ponad 1300 osobników, które są przedstawicielami 180 różnych gatunków. W strefie oceanicznej Orientarium mieszkają m.in. rekiny żarłacze oraz żarłacze brunatne. Każdy poziom akwariów jest zapełniony innymi rybami. Część z nich pływa w toni wodnej, niektóre przebywają na dnie. Daje to niezwykły efekt i pozwala na wnikliwą obserwację.

face_dts_fb

Najcieplejszym miejscem w Orientarium jest strefa Wysp Sundajskich. W tej części pawilonu temperatura utrzymuje się na poziomie 24–26 stopni Celsjusza i jest tam prawie 80% wilgotności. Sprawiło to, że mogliśmy się poczuć jak w prawdziwej dżungli. Zobaczyliśmy największe krokodyle w Europie: Kraken ma 5 m i 15 cm długości, jego partnerka Penelopa jest mniejsza o około 2 m. Ile dokładnie? Nie wiadomo, bo nie dała się dotychczas zmierzyć. Wiadomo natomiast, że para to najwięksi przedstawiciele swego gatunku na całym kontynencie europejskim.

Tuż obok krokodyli mieszkają orangutany sumatrzańskie. Samica, Ketawa, ma 8 lat i waży około 30 kilogramów. Samiec, Budi, to 17-letni osobnik, ważący ok. 80 kilogramów. Zwierzęta te występują endemicznie w północno-zachodniej Sumatrze. W ostatnich dziesięcioleciach liczebność tego gatunku spadła o ok. 80%. Krytycznie zagrożone są również niedźwiedzie malajskie, langury jawajskie, binturongii oraz gibońce, które także można zobaczyć w Orientarium.

Kolejna cześć Orientarium nosi nazwę inspirowaną indonezyjską wyspą na Oceanie Spokojnym. W Celebes spotkacie między innymi makaki wanderu (makaki lwie), których wybieg stylizowany jest na buddyjską świątynię. Sąsiadami makaków są wyderki orientalne. To najmniejsze wydry na świecie. Żyją na podmokłych terenach m.in. Chin, Indii, Bangladeszu, Malezji. Wyderki orientalne świetnie pływają i nurkują. 

Misją łódzkiego ZOO jest ochrona ginących gatunków, edukacja oraz wspieranie puli genetycznej dzikich zwierząt, które są zagrożone wyginięciem w naturalnym środowisku.

face_dts_fb

Po zwiedzeniu ZOO udaliśmy się na ulicę Ogrodową zwiedzić Muzeum Miasta Łodzi, które znajduje się w pałacu Izraela Poznańskiego. Izrael Kalmanowicz Poznański, właściciel kompleksu przemysłowego przy ulicy Ogrodowej uznawany jest za największego łódzkiego przemysłowca pochodzenia żydowskiego. Zaczynając swoją karierę od prowadzenia sklepu z tkaninami na Starym Rynku w przeciągu kilku lat stał się twórcą drugiej fortuny fabrykanckiej w Łodzi.

Obecnie tereny głównego kompleksu przemysłowego zajmuje centrum handlowo-rozrywkowo-kulturalne Manufaktura. Zrobiliśmy sobie tutaj przerwę na posiłek. Jako fani dobrej kuchni z łatwością zatraciliśmy się w mnogości kawiarenek i restauracji oferujących przeróżne specjały i świeżo paloną kawę.

U zbiegu ulic Piotrkowskiej i Mickiewicza minęliśmy zupełnie nowy dworzec tramwajowy łączący dwie osie komunikacyjne miasta: Trasę W-Z oraz Łódzki Tramwaj Regionalny. Wiata pod wykonanym z membrany kolorowym dachem, przez Łodzian ochrzczona została „Stajnią Jednorożców”. Nieopodal dworca odsłonięto pomnik jednorożca, autorstwa japońskiego artysty, Tomohiro Inaby. Podobnie jak wszystkie prace Inaby wyróżnia się charakterystycznym wyglądem –  rzeźba wygląda tak, jakby się ulatniała w powietrzu.

Ulica Piotrkowska – jedna z najbardziej znanych ulic w kraju a jednocześnie najdłuższy polski deptak stanowi wizytówkę miasta. W czasie krótkiego spaceru obejrzeliśmy Aleję Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy. Liczy ona ponad 65 gwiazd i stale ich przybywa. Znajdują się tu gwiazdy reżyserów, operatorów i aktorów.

Integralną częścią ulicy Piotrkowskiej jest Galeria Łodzian. Galeria składa się z 6 pomników poświęconych sławnym osobistościom związanym z Łodzią.  Mieliśmy okazję odwiedzić zaledwie dwa: Juliana Tuwima i Artura Rubinsteina.

Pomnik przedstawia naturalnej wielkości brązowego Juliana Tuwima, który siedzi na ławeczce, uśmiecha się i o czymś myśli. Wydaje się, że brakuję jemu współrozmówcy, dlatego chętnie siadaliśmy obok utytułowanego poety aby porozmawiać z nim albo zrobić zdjęcie.

face_dts_fb

Następny pomnik to odlana z brązu figura, która przedstawia Artura Rubinsteina we fraku, siedzącego przy fortepianie, którego dłonie oparte są na klawiaturze. Podniesiona klapa instrumentu przypomina ptasie skrzydło.

Niestety nie starczyło już nam czasu na zwiedzenie pozostałych czterech pomników poświęconych sławnym osobistościom związanym z Łodzią. Są to: pomnik Władysława Reymonta, siedzącego na kufrze podróżnym i czyniącego zapiski w niewielkim notatniku,  Pomnik Twórców Łodzi Przemysłowej przedstawiający trzech największych łódzkich fabrykantów przełomu XIX i XX w. – Izraela Poznańskiego, Karola Scheiblera i Henryka Grohmanna finalizujących kolejny wielki łódzki interes. Piąta rzeźba Galerii Wielkich Łodzian to pomnik przedstawiający Stefana Jaracza, siedzącego na widowni w teatrze, trzymającego w ręku egzemplarz reżyserski. Galerię Wielkich Łodzian zamyka Pomnik Lampiarza, który upamiętnia 100-lecie łódzkiej energetyki, które przypadło na 8 września 2007 roku.

Do Łodzi oraz po zatłoczonym mieście jechaliśmy wygodnym autokarem turystycznym firmy SIMON.

Dzień spędzony na zwiedzaniu Łodzi i wszystkie atrakcje z tym związane zawdzięczamy sponsorowi – Radzie Osiedla Świerczewo. Serdecznie dziękujemy!

Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania #poznanwspiera

Opublikowano w Aktualności.