Dzień Seniora w Klubie „Górczynek”

W dniu 21 października 2015 roku członkowie naszego Klubu zostali zaproszeni na imprezę z okazji „Dnia Seniora” do „Górczynka” gdzie mile spędziliśmy czas przy kawie i ciastku oraz muzyce na żywo co było dla nas przyjemnością potańczenia i porozmawiania.

Wycieczka do Torunia i Inowrocławia

W dniu 5.09.2015 wyjechaliśmy z Poznania autokarem do Torunia.
Toruń jest jednym z najstarszych miast Polski – prawa miejskie uzyskał w 1233 r. Miasto jest dużym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym, naukowym, akademickim i turystycznym.

W mieście tym urodził się Mikołaj Kopernik, jego pomnik stoi na Rynku Staromiejskim.

W 1997 roku Toruński Zespół Staromiejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, a od 2004 roku Toruń jest Ogólnopolską Siedzibą Ligi Polskich Miast UNESCO. Patronem Torunia jest św.Jan Chrzciciel.

Toruń jest miastem na prawach powiatu w województwie kujawsko-pomorskim. Prawobrzeżna część miasta leży na Pomorzu, lewobrzeżna część położona jest na Kujawach. Miasto położone jest nad dwiema rzekami Wisłą i Drwęcą.

Po przyjeździe do Torunia zrobiliśmy spacer wzdłuż murów obronnych od strony Wisły.

Następnie udaliśmy się na przejażdżkę parostatkiem, skąd mogliśmy podziwiać Stare Miasto. Zwiedziliśmy kościoł p.w. św.Janów. Obejrzeliśmy średniowieczną makietę dawnego Torunia i pozostałości zamku krzyżackiego.
Następnie udaliśmy się do Domu Mikołaja Kopernika oraz Muzeum Toruńskiego Piernika.

Około godz. 18-tej udaliśmy się na miejsce zakwaterowania (do oddalonego od ścisłego centrum Torunia ok. 5 km) do „Gościńca Silver” położonego w urokliwym miejscu zwanego „na Wrzosach”. Po rozlokowaniu w pokojach zjedliśmy kolację, a następnie w dobrych nastrojach mieliśmy okazję się zabawić.

Następnego dnia 6 września udaliśmy się do Inowrocławia.

Inowrocław miasto w woj. kujawsko-pomorskim położone nad Notecią. Miasto uważane jest za stolicę Kujaw Zachodnich.
W Inowrocławiu funkcjonują liczne sanatoria, domy uzdrowiskowe i tężnia solankowa.
Patronką Inowrocławia jest Królowa Jadwiga. Tężnie usytuowane są w ponad 100-letnim Parku Solankowym. Przebywanie w okolicy tężni, które nasycają powietrze jodem ma szerokie zastosowanie terapeutyczne zwłaszcza dla ludzi z chorobami układu oddechowego. Tężnie stanowią wyjątkową atrakcję Inowrocławia.

Po przyjeździe udaliśmy się na spacer deptakiem w kierunku Starego Miasta.
Następnie zwiedziliśmy kościół NMP oraz muzeum Jana Kasprowicza.
Dużą atrakcję był spacer po części uzdrowiskowej wzdłuż tężni. Byliśmy również w palmiarni jej egzotyczny klimat tworzą tropikalne rośliny oraz ptaki. Palmiarnia jest ulubionym miejsce spacerowiczów.
Po obiedzie ok. 15-tej wróciliśmy pełni wrażeń do Poznania.

Do zobaczenia na kolejnej udanej wycieczce.

Piknik w Powidzu

W dniu 5 czerwca 2015 r zorganizowany został piknik w Powidzu nadleśnictwo Gniezno. Szkółka, która znajduje się na tym terenie zajmuje się produkcją sadzonek, przechowywaniem nasion drzew, pielęgnacją i ochroną upraw leśnych oraz drzewostanów.

Odnowienia lasu oraz zalesianie nowych terenów wymaga dużej ilości sadzonek i ogromnego zaangażowania leśników. Dzięki ich pracy uzyskuje się materiał sadzeniowy najwyższej jakości. Mieliśmy okazję dzięki Panu leśniczemu zobaczyć jak wyglądają młode sadzonki: dębu, czarnej sosny, modrzewia, brzozy, który objaśnił nam proces wysiewu nasion aż do momentu, kiedy rośliny będą już gotowe do nasadzeń. I tak na przykładzie dębu zebranych z niego żołędzi następuje selekcja materiału do założenia nowej plantacji. Baza nasienna nadleśnictwa w pełni pokrywa zapotrzebowanie na podstawowe gatunki lasotwórcze.

Podstawowym zadaniem leśników jest ochrona lasów jako dobra nas wszystkich. Do naturalnych zagrożeń należą owadzie szkodniki, zwierzyna płowa, gwałtowne zjawiska pogodowe jak również bezmyślne poczynania ludzi, którzy zaśmiecają tereny leśne, zdarzają się również pożary lasu.
Dzięki oddanej pracy leśników las jest dobrem ogólnonarodowym, nie tylko dla miłośników przyrody i wypoczynku ale ostoją dla zwierząt, ptactwa, daje możliwość życia i zatrudnienia ludziom biednym poprzez zbieranie np. grzybów, jagód czy też opału na zimę.

Na zakończenie naszego pikniku mieliśmy kiełbaski z grilla oraz drożdżówki, jak zwykle przy pięknej pogodzie wyruszyliśmy w drogę powrotną zadowoleni z tak sympatycznie spędzonego czasu.

Kompania Druha Stuligrosza

Kompania Druha Stuligrosza

Do naszego stowarzyszenia w dniu 12.11.2014 zawitał Chór Męski Kompanii Druha Stuligrosza w ramach obchodzonego przeddzień Święta Niepodległości. Wszystkim zebranym udzielił się duch patriotyczny, nasi członkowie wraz z chórem dumnie i zapałem śpiewali pieśni patriotyczne. Kończąc obchody Święta Niepodległości, wszyscy zasiedliśmy do wspólnego stołu rozsmakowując się w przygotowanych przez członków wypiekach, ciasteczkach i aromatycznej kawie. Miłe rozmowy przy smacznym poczęstunku w duchu patriotycznym zostały upamiętnione na zdjęciach.