Nareszcie nadszedł ten dzień, w którym mogliśmy podsumować długą, bo trwającą 7300 dni podróż po obfitującym w wydarzenia życiu Ludzi III Wieku, którym może nie śniło się, że czeka ich życie pełne wyzwań.
Na początku była idea. Nie byłoby dzisiejszego dnia, gdyby pani Maria Nowicka nie wpadła na pomysł stworzenia dla grupy swych sąsiadów ze Świerczewa alternatywy dla spokojnego emeryckiego życia dzielonego między kolejkę do lekarza i apteki, odpoczynek przed telewizorem, czy skrupulatne pielenie ogródka.
W roku 2011 Stowarzyszenie Ludzi III Wieku „Świerczewski Krąg” rozpoczęło realizację projektu konkursowego, współfinansowanego przez Miasto Poznań, pod nazwą: Dzienna Placówka Wsparcia dla Seniorów „Dom Seniora na Świerczewie” przy ul. Grabowej 22B w Poznaniu.
Dom Seniora otrzymał do swojego użytku wspaniałe, klubowe pomieszczenia, które zostały wspólnie zagospodarowane i są używane do dnia dzisiejszego. Są to m.in. świetlica i pomieszczenie biurowe, sala gimnastyczna, kuchnia, pracownia komputerowa i rękodzieła oraz gabinet zabiegowy.
Atrakcyjną częścią naszej aktywności były i są podróże. Podróżowaliśmy autostradami do wielkich stolic Europy, drogami trzeciej kolejności odśnieżania do miast, miasteczek i wiosek oraz leśnymi ścieżkami i bezdrożami poprzez łąki i lasy.
Nie tylko inne miejscowości były celem naszych wyjazdów. Z grupą przewodników PoPoznaniu.pl braliśmy udział w spacerach tematycznych po Poznaniu. Zaglądaliśmy do mniej znanych dzielnic naszego miasta, poruszaliśmy się znanymi ulicami i odwiedzaliśmy miejsca z dala od turystycznych szlaków. Celem naszych spacerów po Poznaniu były także muzea i okolicznościowe wystawy.
Stałe punkty naszej aktywności to pikniki, które organizujemy przynajmniej dwa w roku. Piknik “Powitanie Lata”, “Pożegnanie Lata”, “Odwiedziny u Leśnika” i wiele innych spotkań na łonie przyrody. Biesiada przy ognisku, śpiew przy dźwiękach gitary, spacery wśród łąk i lasów a gdy pogoda nie dopisuje organizujemy piknik na przyklubowym biwakowisku.
Święta państwowe i prywatne, tradycyjne i nowe. Imieniny, urodziny, rocznice, andrzejki, jasełka i podkoziołek. Dzień Seniora, Dzień Kobiet, Dzień Matki, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Niepodległości. Świętowanie to wyraz naszych emocji, daje nam paliwo do działania i dalszej pracy. Okolicznościowe, świąteczne dni uświetniają zapraszani goście.
Emerytura i osiągnięcie wieku senioralnego to diametralna zmiana w życiu każdego człowieka. Często pozostawia po sobie ogromną pustkę. Codzienne wyzwania seniorów – jak sobie z nimi radzić? Znaleźć hobby, nowe obowiązki oraz spotkania w Klubie Seniora.
Jest tak wiele rzeczy, które można zrobić za pomocą komputerów i Internetu – od łączenia się z przyjaciółmi i rodziną po zakupy spożywcze. Aby móc skorzystać z tej możliwości Stowarzyszenie Ludzi III Wieku „Świerczewski Krąg” organizowało szkolenia komputerowe i internetowe dla swoich członków.
Członkowie Świerczewskiego Kręgu traktują rękodzieło nie tylko jako hobby, ale także jako narzędzie wspierające zdrowie psychiczne. Niezależnie od tego, czy jest to szycie, dzierganie, haftowanie czy ceramika – każda forma aktywności manualnej może przyczynić się do poprawy samopoczucia i stanowić skuteczną formę relaksu.
Niezbędne do utrzymania zdrowia i dobrej kondycji w późniejszych latach życia są zasady przekazywane seniorom Świerczewskiego kręgu przez dietetyczkę.
Zespół teatralny pod nazwą „a czymu nie?”, nie tylko uświetniał spotkania w naszym klubie. Brał także udział w różnych konkursach i przedstawieniach w innych klubach.
Na emeryturze jest pora na talenty seniora! Śpiew chóralny daje możliwość wyrażania emocji, ale także współpracy w zespole dzięki zaangażowaniu wielu osób.
Wiele jest miejsc, wydarzeń i okazji, aby dzielić się wiedzą, zadbać o profilaktykę zdrowia, porozmawiać o wyzwaniach, jakie stawia przed Seniorami współczesna rzeczywistość, jak również dobrze się bawić, integrować oraz pochwalić się własnymi dokonaniami.
Tradycją stał się udział członków stowarzyszenia w corocznych targach VIVA Seniorzy.
Na targach prezentują się firmy, dla których ważny jest dojrzały odbiorca. Oferta targów obejmuje tematykę związaną ze zdrowiem, pracą i edukacją, podróżami, sportem, urodą i stylem życia, pasjami, nowymi technologiami i mediami oraz prawem i finansami.
Członkowie stowarzyszenia dbają o profilaktykę zdrowia uczestnicząc w dniach otwartych przychodni lekarskich.
Seniorzy Świerczewskiego Kręgu integrują się zarówno ze sobą, jak i z innymi grupami, m.in. poprzez działalność kulturalną, turystyczną i aktywne uczestnictwo w wydarzeniach mających miejsce zarówno w naszym klubie jak i poza nim.
Bierzemy aktywny udział w osiedlowych festynach organizowanych przez Radę Osiedla Świerczewo.
Aktywność fizyczna i dbałość o zdrowie jest nam nieobca. Marsz z kijkami, pływanie, jazda na rowerze, taniec, gimnastyka z elastycznymi taśmami są niezwykle ważne, ponieważ zwiększają zakres ruchów i ułatwiają wykonywanie codziennych czynności.
W dobie trwającej pandemii także seniorzy Świerczewskiego Kręgu mierzyli się z wieloma problemami nowej codzienności. Wiele klubów seniora zawiesiło swoją działalność stacjonarną, co dla niektórych oznaczało niemal całkowity brak kontaktu z innymi ludźmi.
Tradycyjne, wigilijne spotkanie zastąpiły bogato zaopatrzone paczki świąteczne odbierane osobiście w ścisłym reżimie sanitarnym a dla seniorów nie wychodzących dostarczane były bezpośrednio do domu.
Ograniczone kontakty społeczne, nowe formy kontaktu z lekarzem i znajomymi nie pomagały w dobrym samopoczuciu. Ale daliśmy radę! Trening pamięci, dietetyka, spotkania ze specjalistami nawet gimnastyka prowadzone były on-line na platformie ZOOM.
Ostatnie lata obfitowały w liczne wyjazdy do różnych miast Polski. Byliśmy w Pakszynie na lawendowych polach, zwiedziliśmy Szczecin, Malbork, Trójmiasto. Będąc w Łodzi zwiedziliśmy nowoczesne łódzkie ZOO wraz z orientarium. Rok jeszcze się nie skończył i przed nami kolejne spotkania i wyjazdy.
W dwudziestą rocznicę istnienia Stowarzyszenia Ludzi III Wieku „Świerczewski Krąg” spotkaliśmy się z zaproszonymi gośćmi: przedstawicielkami i przedstawicielami Prezydenta Miasta Poznania, Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, Miejskiej Rady Seniorów, Rady i Zarządu Osiedla Świerczewo, Zarządu i Dyrekcji PTBS, Dyrekcji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 oraz osób współpracujących ze Stowarzyszeniem.
Spotkanie było okazją do wspomnień, gratulacji i wspólnego śpiewu.