W pogodny, majowy dzień członkowie klubu Świerczewski Krąg wybrali się do Arboretum Kórnickiego. Zebrano tutaj bogatą kolekcję drzew i krzewów pochodzących z umiarkowanej strefy półkuli północnej. Szczególnie Azji i Ameryki Północnej i Kaukazu. Liczba gatunków i odmian w kolekcjach arboretum wynosi obecnie około 3500.
Naszym głównym celem była kolekcja kwitnących azalii i różaneczników, z których większość właśnie w tym czasie znajdowała się w pełni kwitnienia.
Idąc za naszą przewodniczką – panią Danutą trafiliśmy niczym do „zaczarowanego ogrodu” pełnego upojnie pachnących i przecudnie kolorowych azalii i różaneczników.
Interesującym przykładem alei parkowej jest droga gęsto obsadzona lipami we wschodniej części Arboretum. Została założona około 1890 r. i zwana jest Aleją Generałowej Zamoyskiej.
Na szczególną uwagę zasługują także wspaniałe okazy obcych drzew posadzone w czasach Tytusa i Jana Działyńskich, a więc liczące 120-150 lat. Są to przede wszystkim czarne orzechy (Juglans nigra) w pobliżu zamku, miłorzęby (Ginkgo biloba) i kłęki kanadyjskie (Gymnocladus dioicus) – przy bramie wejściowej do zamku, cypryśniki błotne (Taxodium distichum) na łąkach w centralnej części arboretum, magnolie drzewiaste (Magnolia acuminata), liczne platany (Platanus acerifotia), przeorzechy (Carya laciniosa, C. cordiformis, C. ovata), jodły greckie (Abies cephalonica) i inne.