Dookoła świata z Pawłem Edmundem Strzeleckim

Fotoplastykon! Co to właściwie jest? Odpowiedzi udziela nam… Słownik języka polskiego. – Urządzenie pozwalające na indywidualne oglądanie przesuwających się wewnątrz niego stereoskopowych obrazów fotograficznych. Może to być też lokal w którym można skorzystać z takiego urządzenia – czytamy.

Fotoplastykon Poznański to stuletnie urządzenie do prezentowania stereofotografii zlokalizowane w Centrum Informacji Kulturalnej przy ul. Ratajczaka 44.

face_dts_fb

Fotografia stereoskopowa to technika polegająca na wykonaniu dwóch zdjęć obiektu z różnych punktów widzenia. Widz obserwuje zdjęcia patrząc prawym okiem na fotografię wykonaną z prawego punktu widzenia i lewym okiem – z przeciwnego punktu. Daje to wrażenie trójwymiarowości przestrzeni, w której znajdują się przedmioty i osoby.

Oprócz kilkudziesięciu trójwymiarowych zdjęć, które można było oglądać w tym stuletnim urządzeniu mieliśmy okazję zwiedzenia wystawy ku czci Pawła Edmunda Strzeleckiego.

face_dts_fb

Dookoła świata z Pawłem Edmundem Strzeleckim

W ubiegłym roku miała miejsce 150. rocznica śmierci podróżnika, a wystawa prezentowana w Fotoplastykonie Poznańskim wpisuje się w obchody ustanowionego przez Sejm RP Roku Pawła Edmunda Strzeleckiego.

Paweł Edmund Strzelecki to jeden z najwybitniejszych polskich podróżników i odkrywców. Był pierwszym Polakiem, który odbył podróż dookoła świata w celach naukowych. Urodził się w 1797 roku w Głuszynie, wówczas podpoznańskiej wsi. Lata młodości spędził w Wielkopolsce, Warszawie i Krakowie. W 1834 roku wyruszył w samodzielną podróż dookoła świata. Pierwszy etap – z Liverpoolu do Nowego Jorku pokonał żaglowcem, a trwało to… 45 dni!

face_dts_fb

Strzelecki odwiedził wszystkie ówcześnie znane kontynenty (Antarktydę odkryto dopiero w 1895 roku). Zajęło mu to ponad dziewięć lat. Podczas wypraw badawczych poruszał się przeważnie pieszo. W samej tylko Australii przemierzył, z dwudziestokilogramowym plecakiem na barkach ponad 11 000 km!

Podczas badań odkrył m.in. złoża miedzi w Kanadzie, złoża węgla na Tasmanii, a także złoto w Australii. Zdobył i opisał najwyższy szczyt Australii – Górę Kościuszki (2228 m n.p.m.).

Był człowiekiem o rozległych zainteresowaniach naukowych. Podczas wypraw prowadził badania z zakresu geologii, mineralogii, kartografii, wulkanologii, meteorologii, a nawet etnografii czy paleontologii.

Dał się też poznać jako człowiek wielkiego serca. Podczas klęski głodu w Irlandii w latach 1845-1849 pospieszył jako ochotnik na pomoc ofiarom. Szacuje się, że dzięki jego pracy i zaangażowaniu przy koordynacji pomocy humanitarnej udało się uratować ponad 200 000 irlandzkich dzieci.

face_dts_fb

Paweł Edmund Strzelecki zmarł w Londynie 6 października 1873 roku i tam został pochowany. W 1997 roku, w 200. rocznicę urodzin, jego prochy zostały przeniesione i złożone w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu.

Opublikowano w Aktualności.