Dzień Niepodległości

Święto Niepodległości jest polskim świętem narodowym, obchodzonym co roku 11. Listopada na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Rosję, Austrię i Prusy. Kraje te narzucały Polakom obce języki i kulturę, surowo karały każdy przejaw polskości, krwawo tłumiły wszelkie próby odzyskiwania niepodległości. Polacy nie czekali biernie na niepodległość. Podejmowali nierówną powstańczą walkę o wolną i suwerenną ojczyznę. Wielu Polaków straciło życie w walce o Polskę.

face_dts_fb
face_dts_fb
face_dts_fb
face_dts_fb
face_dts_fb
face_dts_fb
face_dts_fb

10. listopada, w przeddzień Święta Niepodległości,  seniorki i seniorzy Stowarzyszenia Ludzi III Wieku „Świerczewski Krąg” oraz zaproszeni:  druhny i druhowie 24 Szczepu Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych AWANGARDA wzięli udział w „Wieczornicy przy świecach”.

Spotkanie rozpoczęło wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego.

Okolicznościowa prezentacja przeplatana była wspólnie śpiewanymi przy akompaniamencie pianina utworami patriotycznymi  a kol. Wanda odczytała kilka okolicznościowych wierszy. Także  harcerki i harcerze zaśpiewali swoją, harcerską piosenkę.

Spotkanie zakończyło się przy kawie i herbacie oraz tradycyjnych, „święto-marcińskich” rogalach.

Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania #poznanwspiera

Opublikowano w Aktualności.