Marsz z kijkami

W wyjątkowo pogodne, listopadowe dni członkowie Stowarzyszenia Ludzi Trzeciego Wieku „Świerczewski Krąg” maszerują z kijkami po terenie poznańskich Szacht. Wtorkowy marsz był nieco inny, ponieważ postanowili wspiąć się na studwudziestometrową  wieżę aby podziwiać panoramę Poznania i Lubonia.

Szachty zwane także Gliniankami to zbiorcza nazwa używana przez mieszkańców Poznania na zespół glinianek, zlokalizowanych w dolinie Strumienia Junikowskiego w południowej części miasta, w dawnych osadach związanych z cegielniami Rudniczem i Świerczewie.

Na terenie tej części miasta istniała grupa kilkunastu cegielni, powiązanych między sobą.  W latach 70. XX w. uznano te tereny za jedne z najcenniejszych przyrodniczo na terenie Poznania i objęto ochroną w ramach użytków ekologicznych. Od 2014 rozpoczął się proces przystosowywania terenu Szacht do celów spacerowych i turystycznych. W tym samym roku wybudowano pierwsze ścieżki spacerowe i ustawiono ławki oraz kosze na śmieci pomiędzy ulicą Roberta Kocha, a Strumieniem Junikowskim. W 2018 roku udostępniono dla turystów wieżę widokową i pomost spacerowy. Stalowa wieża wzniesiona na planie trójkąta ma 25 metrów wysokości i okładzinę drewnopodobną. Na platformę szczytową (panorama Poznania i Lubonia ) prowadzi około 120 schodów. Obiekt (oświetlony i monitorowany) powstał z funduszy Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego na wniosek radnego osiedlowego Tomasza Wierzbickiego.

Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania #poznanwspiera

Opublikowano w Aktualności.