MARSZ Z KIJKAMI

Marsz z kijkami (Nordic Walking) to propozycja dla każdego, bez względu na kondycję i wiek.

Tej jesieni członkowie Świerczewskiego Kręgu postanowili  skorzystać z dobrodziejstw jakie daje marsz z kijkami.

  1. Podczas marszu z kijkami spalamy więcej kalorii niż podczas zwykłego spaceru (nawet 400 kcal w ciągu godziny!)
  2. Marsz z kijkami nie musi być też forsujący, można chodzić, rozmawiając w tym czasie z koleżanką. W przeciwieństwie do zwykłego spaceru taki marsz równomiernie obciąża cały układ mięśniowy. Angażuje do pracy nie tylko nogi, ale także w naturalny sposób zmusza do wysiłku mięśnie ramion, barków, brzucha i klatki piersiowej.
  3. A gdy mięśnie pracują, krew zaczyna szybciej krążyć. Musi dostarczyć im więcej tlenu, a wraz z nim substancji odżywczych. Naczynia krwionośne rozszerzają się, co wspaniale sprzyja uregulowaniu ciśnienia i dotlenieniu serca.
  4. Marsz z kijkami to dobrodziejstwo dla naszych nóg. Krew w żyłach, wbrew prawu grawitacji, płynie z dołu do góry, czyli do serca. Jest to możliwe dzięki systemowi zastawek żylnych, które kontrolują jej przelew. Zastawki pracują prawidłowo, gdy dużo chodzimy. Chodzenie uruchamia naturalną pompę mięśniową w łydkach, usprawniając krążenie.

Każdy spacer może być dobrą formą relaksu, ale ten z kijkami odstresowuje znacznie lepiej niż zwykły. Pogłębiony w trakcie marszu oddech rozluźnia zmęczone mięśnie i relaksuje. Ruch wyzwala podwyższone wydzielanie neuroprzekaźnika – dopaminy w mózgu, dlatego nawet po krótkim wysiłku poprawia się nastrój. Niski poziom dopaminy wpływa na cały układ nerwowy. Już po 30-minutowym spacerze zniknie uczucie niepokoju i rozdrażnienia. W trakcie marszu z kijkami seniorzy wybierają trasę, która prowadzi przez zielone tereny Świerczewa – Szachty, z daleka omijając chodniki wzdłuż ruchliwej jezdni.

Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania #poznanwspiera

Opublikowano w Aktualności.