Wiosna już jest

W czasie wczorajszego spaceru zauważyłam wylatującego z pobliskiego ogródka żółtego motyla. Cytrynek! To był pierwszy, słoneczny dzień po długiej zimie i zastanowiło mnie skąd wziął się motyl skoro nie ma jeszcze kwitnących kwiatów?

Postanowiłam dowiedzieć się o biologii tego gatunku.

Latolistek cytrynek, listkowiec cytrynek (Gonepteryx rhamni)

to dość pospolity w Polsce motyl dzienny o pięknych żółtych skrzydłach. Kolor skrzydeł samca jest bardziej intensywny niż samicy. Na skrzydłach wyraźnie widoczne są charakterystyczne pomarańczowe punkty. Można wyczuć lekko cytrynowy zapach skrzydeł – stąd nazwa cytrynek.

Występowanie i środowisko 

Afryka Północna, Europa Zachodnia, Bliski Wschód aż po wschodnie krańce Palearktyki. Można go obserwować na otwartych terenach leśnych, terenach zakrzewionych, w parkach i ogrodach, na polach i łąkach.

Tryb życia i zachowanie

Zimuje w postaci imago (postać dorosła) w opadłych liściach, z pierwszymi dniami wiosny można go już obserwować. Po wyjściu z osłon poczwarki na początku lata po dwóch tygodniach zapadają w letnie odrętwienie trwające kilka tygodni, aż do jesieni. Dorosłe owady latają za dnia. Na kwiatach pozostają ze złożonymi skrzydłami. Czasem, gdy owad wybudzi się zbyt wcześnie, można obserwować latolistki cytrynki poruszające się po śniegu.

Pożywienie

Rośliny żywicielki to kruszyna, szakłak, ligustr. Gąsienice najpierw wyjadają otwór w liściu, a następnie pożerają go w kierunku brzegów.

Rozmnażanie

Gąsienice, które rozwijają się od 3 do 7 tygodni pojawiają się od maja do lipca. W ciągu roku występuje tylko jedno pokolenie. Motyle wylęgają się na początku lipca.

Ochrona i zagrożenia

To pospolity motyl. Nie wymaga ochrony.

Ciekawostki

Motyl ten jest jednym z najbardziej długowiecznych motyli Europy. Żyje do jedenastu miesięcy.

To jeden z najwcześniej pojawiających się wiosną motyli. Dzięki temu to jedne z nielicznych owadów, które zapylają pierwiosnki. To typowy zwiastun wiosny.

I wszystko jasne! Pierwiosnki już kwitną. Latolistki cytrynki już wokół nich latają i spijają z nich nektar.

Wiosna już jest!

Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania #poznanwspiera

Opublikowano w Aktualności.