WYCIECZKA DO SWARZĘDZA

Doczekaliśmy się pięknej, kolorowej jesieni i korzystając z nadarzającej się  okazji wyruszyliśmy do pobliskiego Swarzędza aby zwiedzić Skansen Pszczelarski i Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki.

Skansen Pszczelarski stanowi unikatowy w skali europejskiej zbiór ponad 230 uli, ilustrujący w ramach ekspozycji plenerowej historię bartnictwa i pszczelarstwa na ziemiach polskich. Wśród eksponatów znajdują się ule figuralne (np. przedstawiające niedźwiedzie czy św. Antoniego – patrona pszczelarzy), architektoniczne (od miniatur poznańskiej opery i ratusza w Poznaniu po góralskie chaty), ramowe, skrzynkowe, słomiane (koszki), kadłubowe i kłodowe, w tym wydobyta z Wisły barć (wiślana) datowana na rok 1474. Część obiektów na terenie skansenu jest zamieszkana przez pszczoły. Ekspozycja prezentowana jest w parku obsadzonym w latach 50. i 60. XX w.  lipami, klonami, kasztanowcami, dębami, robinią, wierzbami i rzadkim w Polsce ale bardzo miododajnym perełkowcem.

W 1999 w pofolwarcznym budynku gospodarczym utworzono ekspozycję muzealną dotyczącą owadów użytkowych, sprzętu pszczelarskiego, a przy budynku wydzielono poletko prezentujące rośliny miododajne.

Kolejnym naszym celem było Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki.Muzeum powstało w 2018 w budynku dawnej remizy strażackiej. Ma na celu promowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego i zbieranie pamiątek z dziejów Swarzędza i regionu. Ma za zadanie upowszechniać tradycje i zabytki gminy, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień historii meblarstwa. Muzeum korzysta z tradycyjnych gablot, makiet, jak i prezentacji multimedialnych (m.in. wirtualnego spaceru po mieście).

Ekspozycja podzielona jest na następujące strefy:

  • Strefa Stolarstwa ze stanowiskiem budowy wirtualnego mebla i ekspozycją narzędzi stolarskich,
  • inscenizacja warsztatu stolarskiego,
  • zbiory klasyczne: szyldy, katalogi, dyplomy, duże reprodukcje pocztówek i inne,
  • podświetlana makieta miasta,
  • Wirtualne Okna obrazujące historię miasta,
  • Strefa Wielokulturowości,
  • pamiątki strażackie, harcerskie i z Powstania Wielkopolskiego.

Centrum znajduje się w budynku dawnej remizy strażackiej powstałej w 1913. Pierwotnie był to obiekt parterowy z dwiema bramami wjazdowymi dla wozów strażackich i wieżą. Bramy te są obecnie przeszklone. W 1964 do obiektu dobudowano piętro ze świetlicą i zapleczem gospodarczym. Na terenie muzeum istnieją nawiązania do pożarnictwa: wirtualna postać strażaka Floriana, ekspozycja historyczna i stanowisko do gaszenia pożaru (rzeczywistość wirtualna) w wieży.

Po smacznym obiedzie wróciliśmy do Poznania.

Opublikowano w Aktualności.